Mi a melanoma?
A melanoma malignum a melanocytákból ( pigment termelő sejtek ) és a naevus sejtekből kiinduló rosszindulatú daganat. Az egyéb bőrrákokhoz képest sokkal agresszívebb, nehezebben gyógyítható és gyakran ad áttéteket a test más szerveibe. Ezért is fontos a megelőzése, a korai felismerése. A gyógyulás esélye annál jobb, minél koraibb stádiumban kerül eltávolításra.
A melanoma kialakulása bizonyítottan összefüggést mutat a megnövekedett UV sugárzással, a túlzott napozással, a szolárium használatával. Különösen veszélyesek a gyermekkori leégések. Sajnos a megbetegedések száma az elmúlt évtizedekben ugrásszerűen megnövekedett világszerte.
Ügyeljen az alábbiakra:
- Használjon bőrének és az UV sugárzás mértékének megfelelő fényvédő krémet!
- Kerülje a hosszan tartó direkt napsugárzást, főként délelőtt 11 és 3 óra között!
- Vízparton, tengerszint feletti nagyobb magasságokban, homokban és havas területeken legyen különösen legyen óvatos!
- Könnyű ruházattal védje teste minél nagyobb felületét!
Kinél alakul ki melanoma?
Melanoma bárkinél kialakulhat, de a világos bőrű és szemű, szőke vagy vörös hajú embereknél ( I.-II. bőrtipus ) nagyobb a kockázata.
Szintén veszélyeztetett, aki élete során többször leégett, főként gyerekkorában.
Növeli a betegség kockázatát, ha előfordul a családban melanoma
A nagyszámú (50-100 feletti) vagy veleszületett festékes anyajegy szintén növeli a melanoma kialakulásának kockázatát. Ezekben az esetekben nagyon fontos a rendszeres kontroll. Ha még nem járt szűrővizsgálaton, mindenképp keressen szakembert, aki a vizsgálatot követően személyre szabott tanácsot ad, Önnek milyen gyakran van szüksége a kontrollra.
Milyen gyakran kell ellenőrizni az anyajegyeket?
Nagyon fontos az önvizsgálat, 3 havonta mindenképp érdemes alaposan átnézni a bőrünket. Arra érdemes odafigyelni, hogy feltűnik-e bármiféle változás a már ismert anyajegyeken, illetve nem jelent-e meg valahol újabb elváltozás.
Minden apró újdonság fontos lehet, figyelmeztető jel a színelváltozás, világosabb vagy sötétebb területek megjelenése az anyajegyen belül, a felszín megváltozása, a kontúrok elmosódása és a méretbeli ( átmérő, vastagság ) növekedése vagy csökkenése.
A változások lehetnek ártalmatlanok, így nem szabad azonnal kétségbe esni, de mindenképp tanácsos bőrgyógyász szakorvos véleményét kérni.
Ne végezzen öndiagnózist! Ez a szakember feladata, aki számos részlet figyelembevételével, és eszközös vizsgálattal állapítja meg a betegséget, majd ennek megfelelően javasol terápiát!