A depresszió a leggyakoribb és legsúlyosabb mentális betegségek közé tartozik. Bár a depresszió kialakulásának kockázata felnőttkorban nagyobb, a gyermekek és serdülők is érintettek lehetnek. Mivel a legtöbb mentális betegség húszéves kor előtt kezdődik, különösen fontos, hogy a veszélyt korán felismerjék és a gyermek megfelelő kezelést kapjon.
Míg 12 éves korig a gyermekek mintegy 3%-ánál fordul elő depressziós betegség, addig serdülőkorban a gyakorisága 6%-ra nő.
Ez azt jelenti, hogy egy átlagos osztályban 2 gyermek érintett, de mivel a serdülőkor normál esetben is nagyon sok testi, érzelmi, társas változással, nehézséggel jár, ebben az életkorban a fiatalok sokkal érzékenyebben reagálhatnak a környezeti hatásokra, esetleges krízishelyzetekre, a gyermekek és serdülők depresszióját gyakran emiatt sem, vagy csak nagyon későn ismerik fel, továbbá nehezíti a felismerést, hogy a tünetek gyakran eltérnek a felnőttekétől és életkorspecifikusak. A depressziós gyermek vagy serdülő környezete számára gyakran nehéz megérteni és értelmezni a fiatal viselkedését. A kívülállók számára lustának vagy elutasítónak, gyakran agresszívnak tűnhet a gyermek, ezek azonban a betegség gyakori megnyilvánulásai is lehetnek.
A leggyakrabban megjelenő tünetek a gyermekek esetében:
- Fáradtság
- Szomorúság
- Alvásproblémák, nehézségek az elalvással vagy felkeléssel
- Kedvetlenség, érdektelenség, közömbösség
- Negatív önértékelés, negatív jövőkép
- Koncentrációs nehézségek, iskolai teljesítmény romlása
- Bezárkózás, kapcsolatok elutasítása, korábban kedvelt tevékenységek elhanyagolása
- Ingerlékeny hangulat
- Étkezési szokások megváltozása, súlyváltozás
- Túlzott félelem a kudarctól
- Tépelődés, túlzott bűntudat érzése, halállal kapcsolatos gondolatok megjelenése
A gyermekek, serdülők iskolai fejlődése és mentális jóléte elválaszthatatlanul összekapcsolódik és befolyásolja egymást. A mentális problémák gyenge iskolai teljesítményt, viselkedési problémákat, gyakori hiányzásokat és beilleszkedési problémákat okozhatnak. A serdülőkor normál esetben is nagyon sok testi, érzelmi és társas változással, nehézséggel jár, így ebben az életkorban a fiatalok sokkal érzékenyebben reagálhatnak a környezeti hatásokra, ezért az iskoláknak az egészségfejlesztést beleértve a lelki egészség megőrzését és fejlesztését is a kiemelt feladatok közé érdemes sorolniuk.
A depresszióhoz vezető út
Ugyan a depresszió bármelyik fiatalt érintheti, vannak olyan tényezők, amelyek következtében nagyobb eséllyel jelenik meg a depresszió. Például, amennyiben a vér szerinti családtagoknál már korábban diagnosztizáltak másnál depressziót – a depresszió hátterében sok esetben biológiai/genetikai okok is állhatnak. Sok esetben valami erős vagy folyamatos stressz hatás váltja ki, mint például a szülők válása, családtag elvesztése vagy iskolai bántalmazás.
Amennyiben tehát ismerjük a gyermekek családját a fentiek fennállásakor érdemes jobban jobban figyelni arra, hogy a tünetek megjelennek-e. Ha gyanúnk van arra, hogy az egyik fiatal esetleg depressziós tünetekkel küzd, annak eldöntésére, hogy szükség van-e szakember bevonására, a tanároknak és szülőknek tanácsos minél hamarabb felvilágosítást kérniük az iskolapszichológustól, iskolaorvostól, családorvostól vagy szociális segítőtől. Amennyiben gyermeke vagy diákja esetében a fentebb felsorolt tüneteket tapasztalja, vegye fel a kapcsolatot a helyi pszichiátriai szolgálattal vagy látogasson el az eaad.hu/help oldalra segítségkérési lehetőségekért.
A depresszió kezelhető és számos fajta hatékony kezelési áll lehetőség áll rendelkezésre. A komoly következmények elkerülése, az érintett gyermek jövője érdekében a kezelés elkezdése minél hamarabb ajánlott.
További információkért a depresszióról látogasson el az ifightdepression.com/hu weboldalra!
Konkrét öngyilkossági gondolatok, tervek és szándék esetén sürgősen vegye fel a kapcsolatot egy szakemberrel, iskolai szociális segítővel, iskolapszichológussal, illetve hívja a Telefonos Lelkielsősegély Szolgálatot (116-123) és adja oda a fiatalnak a Kék Vonal telefonszámát: (116-111)! Ha nagyon súlyosnak ítéli a helyzetet, azonnal hívja az Országos Mentőszolgálatot vagy a 112-t!
forrás: eaad.hu