Stresszoldás vizualizációval, azaz a képzelet hatalmával
Az induló foglalkozásokat és az ezekre történő jelentkezést az aktuális programok fül alatt találja. (Amennyiben nem talál induló csoportot, de a foglalkozás felkeltette érdeklődését, töltse ki jelentkezés lapunkat, és értesítjük az aktuálisan induló eseményről.)
Habár a „vizualizálás” kifejezést nem használjuk gyakran, magát a cselekvést mindannyian gyakoroljuk, hiszen például álmodozni, emlékezni mindannyian szoktunk. Ezek is mind a vizualizáció fajtái.
Képzeletünk rendkívül nagy erővel bír. Ha kezetek közé terelve, tudatosan használjuk, segítségével jelentősen csökkenthető a stressz.
Érdekes tény: mindegy, hogy a valóságban élünk át egy történést, vagy csak elképzeljük, visszaemlékezünk rá, szervezetünk mindkét esetben hasonlóan reagál. Egyszerű példa erre a jelenségre, hogy amikor elképzeljük, hogy egy szép sárga, frissen felvágott citromba beleharapunk, ugyanúgy összefut a nyál a szánkban, mintha valóban ott lenne a kezünkben, és beleharapnánk.
Képzeletünk hatalmának segítségével olyan testi működések és folyamatok is befolyásolhatók, amelyeket tudatosan nem vagyunk képesek irányítani. Éppen ezért a vizualizáció módszere számos, stresszel összefüggő testi betegség kezelésére jól alkalmazható. Ilyen például a fejfájás és egyéb krónikus fájdalmak is, de hatékony eszköz a szorongás oldására, és az általános közérzet javítására is.
Az Egészségfejlesztési Irodában olyan gyakorlatokat próbálunk ki közösen, amelyek segítenek a stresszoldásban, rendszeres gyakorlással pedig jobbá teszik közérzetünket.
Forrás:
Bagdy Emőke: Stresszkezelés és relaxáció alkalmazása a testnevelésben
Davis, E. R. Eshelmann, M. McKay: Stresszoldó és relaxációs módszerek