Előző cikkünkből megtudhatták, mi a különbség a depresszió és a szomorúság között. A depressziós betegek sok esetben nincsenek tisztában betegségükkel. Ezért is kiemelten fontos, hogy környezetük felismerje a problémát és segíteni tudja őt a gyógyulásban. Mit tehetünk, ha egy közeli hozzátartozónk depressziós?
- Vegyük komolyan családtagunk, ismerősünk rosszkedvét, negatív érzéseit. Sokat tehetünk azzal, ha hagyjuk, hogy őszintén beszéljen érzéseiről.
- Depresszióval küzdő hozzátartozónkat biztassuk, hogy kérjen segítséget. Esetleg segíthetünk is neki megtalálni a megfelelő szakembert (pszichológust, pszichiátert). Ha úgy kívánja, kísérjük is el.
- Támogassuk szerettünket, álljunk mellette. Gyakran a depressziós betegek mindent sötétebben látnak. Próbáljuk meg ellensúlyozni: fejezzük ki szeretetünket feléjük, erősítsük meg őket pozitívan. Ismerjük el a gyógyulását elősegítő apró lépésekkel kapcsolatban, ismerjük el kisebb sikereit is.
- Legyünk türelmesek. A gyógyulás nem egyenes, zökkenőmentes folyamat, lehetnek visszaesések.
Amit ne tegyünk:
- Ne bagatellizáljuk el hozzátartozónk problémáját.
- Ne hasonlítsuk a beteg nehézségeit másokéhoz.
- Ne kritizáljuk, hogy miért ilyen gyenge.
- Ne szálljunk szembe a hozzátartozónkat kezelő szakember véleményével.
- Ne keltsünk az illetőben bűntudatot állapota miatt.
- Ne hagyjuk magára a beteget.
Természetesen minden depresszióban szenvedő beteg más és más. Különböző megküzdési módokkal rendelkeznek és igényeik is mások lehetnek. Azonban a beteg gyógyulása szempontjából kiemelt fontosságú az őt a támogató társas környezet.
Langó Rebeka-pszichológus
Források:
https://7koznapi.blog.hu/2020/08/31/hogyan_segitsunk_depresszios_szerettunknek